Loading

Başarılı bir sadakat programı için en birinci öncelik hedeflerin belirlenmesidir. Hedefleri, çıktıları net olmayan bir sadakat programı görece başarılı olarak değerlendirilebilse bile, şirket hedeflerine hizmet etmediği sürece sürdürülebilir olmayacaktır.

Hedeflerinizi Belirleyin

Alice Harikalar Diyarı’nda Alice & Kedi;

Alice: Hangi yöne gitmem gerekiyor?

Kedi: Nereye gitmek istiyorsun?

Alice: Nereye gittiğim çok da umurumda değil. Bir yere varayım yeter ki.

Kedi: O zaman ne yöne gittiğin fark etmez. Yeteri kadar yürürsen emin ol bir yere varırsın.

Evet, yeterince hayatta kalan her sadakat programı bir sonuca varır. Ancak beklenen hedefle uyumlu olup olmadığını programın sonunda görmek istenen bir durum olmayacaktır. Peki bir sadakat programının başarılı olabilmesi için varması gereken doğru hedefler nasıl belirlenir?

Peki Hedefler Nasıl Belirlenir?

Başarılı bir sadakat programı için doğru hedefleri belirlemede ilk adım, şirketin temel hedeflerine hizmet edecek stratejilerin değerlendirilmesi, belirlenecek hedeflerin şirketin uyguladığı diğer aktivite ve programlarla bir bütünlük içerisinde olmasını sağlamaktır.

Hedef belirleme çalışmalarında, var olan durum analiz ve değerlendirmesi yapılmalı, planlanan hedeflerin gerçekçi olup olmadığı incelenmelidir.

İşte tam bu aşamada doğru bir analiz için veri analitiği kullanılarak çapraz değerlendirmelerle çalışma desteklenmelidir.

Veri Analitiği Neden Önemli?

Yapılacak veri analizinde tek bir açıdan bakmak yerine verilerin bütünleşik olarak değerlendirilmesi, hedef belirleme sürecinde çok önemlidir. En çok satan ürünü incelerken, o ürünü en çok satan bayinin en çok satış yaptığı ayları görmek odaklanılacak hedefleri belirleme ve planlanan hedefleri eleme konusunda hızlı karar vermeyi kolaylaştıracaktır.

Hedef topluluğun davranış analizi, kurgulanacak oyunlaştırma için birinci derecede önemlidir.

  • Kısa vadeli kazanım kurgularına yanıt veren topluluklar için yarışmalar,
  • Uzun vadeli kazanım kurgularına yanıt veren topluluklar için ise puan biriktirme,
  • Statü gibi soyut kazanım kurgularına yanıt veren topluluklar için ise derecelendirme daha uygun olacaktır.

Hedef topluluğun kurgulara verecekleri yanıtlar güçlü bir tahminleme analiz metoduyla belirlenmeli ve doğru stratejilere yönelik çalışmalarla program desteklemelidir.

Sadakat programı veri analiziyle başlar, veri analiziyle ilerler. Veri analizine dayanmayan bir sadakat programı bir yolda ilerleme kaydedebilir, kısa vadeli başarılar da elde edebilir. Ancak bu yol şirketin asıl hedeflerine asla varamayacağı bir yol olabilir.

Bir cevap yazın

Call Now ButtonHemen Bizi Arayın